blog

Co to są kosmetyki naturalne?

W trosce o zdrowy wygląd skóry sięgasz po naturalne kremy do twarzy i balsamy do ciała. Chcesz, by produkt był skuteczny, ale i bezpieczny. Właśnie dlatego kosmetyki naturalne, także kolorowe, cieszą się niebywałą popularnością. Czy wiesz, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Jaka jest przewaga naturalnych surowców? Sprawdź!

Kosmetyki naturalne - normy

Podstawową, powszechnie stosowaną przez producentów kosmetyków normą jest ISO 16128-2:2017. To dokument, który w jasny sposób określa metodologię do obliczenia naturalności danego produktu. Na podstawie danych uzyskanych od dostawcy surowców (również normowany przez pokrewny dokument ISO) twórca formuły kosmetyku może bezspornie obliczyć, czy zaproponowana receptura jest naturalna, a także w jakim stopniu. Wyniki przedstawiane są w procentach (np. 99%).

To jasny, łatwy do skontrolowania sposób określenia naturalności kosmetyku, który nie pozostawia wątpliwości. Dodatkowo całość jest ujednolicona i stosowana na całym świecie, więc bez problemu można porównać ze sobą dwa produkty różnych producentów, którzy posługują się ISO.

Co ważne, norma ISO i jej metodologia są powszechnie dostępne. Wystarczą obliczenia oparte o przedstawioną metodologię, aby otrzymać jednoznaczny wynik. Producent nie płaci za drogie certyfikaty, które niestety często wpływają na wyższą marżę. W Felicea korzystamy z normy ISO, dlatego nasze kosmetyki naturalne (np. podkład naturalny) są konkurencyjne cenowo.

Czy kosmetyki naturalne są skuteczne?

MIT

Kosmetyki naturalne nie działają, a wykonany nimi makijaż nie jest trwały i ma słabą pigmentację.

FAKT

Kosmetyki naturalne Felicea, przechodzą badania w niezależnym ośrodku, które określają ich skuteczność oraz deklarowane efekty działania.

Jako producent kosmetyków naturalnych bardzo poważnie podchodzimy do badań naszych produktów. Najpierw sami sprawdzamy i testujemy je wewnętrznie. Dopiero wtedy, gdy produkt spełni nasze wysokie normy, jest kierowany do niezależnego specjalistycznego instytutu badawczego. Tam probanci na podstawie testów określają ich skuteczność. Ankiety dla badanych są anonimowe, nie wiedzą jaka firma zleca badania. W Felicea to dla nas bardzo ważny etap. Miesiące pracy nad formułą zostają poddane ocenie. Jesteśmy dumni ze wszystkich wyników, dlatego możemy pochwalić się wyjątkową skutecznością naszych produktów. Zarówno nasze wewnętrzne testy, jak i te przeprowadzone w niezależnych laboratoriach potwierdzają, że kosmetyki naturalne do makijażu Felicea swoją trwałością, pigmentacją czy właściwościami kryjącymi nie odbiegają od flagowych produktów znanych marek makijażowych. Co więcej, wysoka zawartość naturalnych surowców pozytywnie wpływa na kondycję cery, dlatego Twój makijaż to także Twoja pielęgnacja. Naturalne kosmetyki do makijażu to wysoko zawieszona poprzeczka, którą zawsze pokonujemy i staramy się umieszczać ją coraz wyżej. 

Kosmetyki naturalne - wady i zalety

ZALETY KOSMETYKÓW NATURALNYCH:

 • przyjazne środowisku - do ich produkcji wykorzystywane są naturalne surowce, najczęściej pochodzenia roślinnego. Składniki pochodzenia zwierzęcego to np. miód czy wosk pszczeli, czyli pozyskane bez cierpienia. Wykorzystanie chemicznych komponentów wpływa niekorzystnie na kondycję środowiska, więc ich ograniczenie przynosi wymierne korzyści. To w Felicea szczególnie ważne ze względu na naszą filozofię #LESSWASTE Przy tworzeniu naszych kosmetyków stawiamy na naturalne oleje, woski i wartościowe minerały;
 • składniki odżywcze są lepiej przyswajalne - tak jak witaminy z warzyw i owoców są lepiej przyswajalne, niż te z suplementów, tak skóra lepiej wchłania składniki odżywcze z naturalnych surowców, niż z tych wytwarzanych chemicznie;

WADY KOSMETYKÓW NATURALNYCH:

 • krótszy termin przydatności - w formulacjach kosmetyków naturalnych rezygnuje się z silnych, syntetycznych konserwantów. Tym samym data przydatności produktu jest krótsza. Pamiętaj, by zawsze sprawdzić, przez jaki czas po otwarciu kosmetyk jest zdatny do użycia. Taką informację znajdziesz tutaj:

GRAFIKA

Symbol otwartego słoiczka to tzw. PAO, czyli z ang. Period After Opening (czas po otwarciu). Napis 3M, 6M i 12Moznacza, że kosmetyk należy zużyć odpowiednio maksymalnie w ciągu 3, 6 lub 12 miesięcy od otwarcia. Producenci mogą skorzystać z tego oznaczenia jedynie wtedy, gdy kosmetyk ma termin ważności powyżej 30 miesięcy.

Symbol klepsydry z datą MM.RRRR wskazuje miesiąc i rok ważności danego kosmetyku. Większość kosmetyków Felicea posiada datę ważności maksymalnie 24 miesiące od daty produkcji.

XXXX to oznaczenie konkretnej partii produktu. To ważna informacja, dzięki niej mamy pełną wiedzę o każdym produkcie opuszczającym nasze linie produkcyjne. 

 • wygórowane ceny - często producenci kosmetyków windują ceny swoich produktów. Jest to spowodowane wspomnianymi już opłatami za dodatkowe certyfikacje czy prowadzeniem agresywnych kampanii reklamowych. Z doświadczenia wiemy jednak, że kosmetyki naturalne mogą być przystępne cenowo. Sprawdź tutaj.

Co to jest greenwashing?

Niestety, nie wszystkie kosmetyki, które leżą na półce przeznaczonej dla produktów naturalnych, mogą pochwalić się naturalnym składem. Na ich opakowaniach często znajdują się określenia lub motywy, które mogą wprowadzić Cię w błąd. To zabiegi, które mają swoją nazwę: greenwashing (ang. green - zielony, washing - mycie/pranie). Zwróć szczególną uwagę na poniższe określenia:

 • z wykorzystaniem składników naturalnych - czyli składniki lub składnik naturalny pojawia się w formule, ale być może w towarzystwie mniej ciekawych dodatków - koniecznie sprawdź etykietę;
 • naturalnie ujędrniający - tutaj “naturalnie” zostało użyte specjalnie. Klientowi kojarzy się pozytywnie i bezpiecznie, ale nie ma żadnego odniesienia do składu - zweryfikuj przed zakupem;
 • opakowanie w kolorze zielonym, z przedstawieniem motywów roślinnych, np. listki, kwiatki etc. lub beżowy, surowy kartonik sugerujący, że użyto materiałów z recyklingu - upewnij się, że skład kosmetyku jest odpowiedni.

To najpopularniejsze zabiegi stosowane w celu uzyskania naturalności tam, gdzie jest jej niewiele. Wachlarz określeń stosowanych w celu zamaskowania składu ubogiego w naturalne składniki jest jednak dużo szerszy.

Naturalne kosmetyki do makijażu

Naturalne kosmetyki do twarzy kojarzą się jednoznacznie z pielęgnacją. I słusznie! W Felicea udowadniamy jednak, że można więcej. Stawiamy na makijaż, który odżywia, nawilża i regeneruje skórę. To wszystko z zachowaniem trwałości, pigmentacji i palety odcieni tradycyjnych kosmetyków kolorowych, które znasz.

Natura wraca do wielu dziedzin naszego życia, ten trend bardzo cieszy. W pielęgnacji jest to wyjątkowo widoczne. Drogerie wyznaczają nie pojedyncze półki, a całe regały, które uginają się od eko, bio i naturalnych propozycji. Wybór jest duży, dlatego należy zachować czujność.

Pamiętaj:

 • zawsze dokładnie czytaj skład kosmetyku, nie daj się nabrać na marketingowe sztuczki;
 • data ważności kosmetyków naturalnych jest nieco krótsza. To dzięki wykluczeniu silnych konserwantów;
 • norma ISO w jasny sposób reguluje obliczenia stopnia naturalności kosmetyków. Producenci na jej podstawie deklarują procent składników naturalnych;
 • naturalne kosmetyki do makijażu nie muszą być drogie, a ich krycie, pigmentacja czy trwałość nie muszą odbiegać od tradycyjnych produktów znanych marek.