blog

10 sposobów na #lesswaste

Z każdym rokiem świadomość na temat ochrony środowiska naturalnego jest coraz większa. To doskonała informacja! Duże korporacje powoli zaczynają dostrzegać problem i wdrażać stosowne rozwiązania. Część z nich już wie jak zrezygnować z plastiku i odchodzi od pakowania produktów w zbędną folię. Inne firmy skracają łańcuch dostaw, tym samym ograniczają emisję spalin powstałą podczas transportu. Czy w obliczu działań gigantów decyzje jednostki mają znaczenie?

Zmiana zaczyna się od konsumenta. To klient ma realny wpływ na producentów. Dlatego podczas codziennych zakupów warto postawić na marki, którym zależy na środowisku naturalnym i w rzeczywisty sposób o nie dbają. Nie bez znaczenia jest też ekologia w domu. Każde działanie w duchu #lesswaste ma ogromne znacznie dla naszej planety. Oczekując na zmianę świadomości dużych korporacji warto zacząć od siebie. Jak być ekologicznym? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Less waste - co to znaczy?

Less waste, czyli z angielskiego mniej odpadów. To filozofia szczególnie bliska naszemu sercu. Każdego dnia w Felicea pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, które zmniejszają ilość plastiku i zanieczyszczeń oddawanych do środowiska. Z powodów ograniczeń wynikających z zaleceń dyrektyw Unii Europejskiej, ale i technologicznych wymogów narzucających użycie plastiku w konkretnej części opakowania, musimy starać się jeszcze bardziej. Korzystamy m.in. z recyklatów, czyli materiałów powtórnie przetworzonych, szklanych opakowań, wymiennych wkładów, a nawet papierowej taśmy klejącej do pakowania wszystkich zamówień. Szukamy najlepszych rozwiązań zgodnych z obowiązującymi przepisami.

Tak jak podczas tworzenia naturalnych kosmetyków, tak i w codziennym życiu trudno być w 100% zero waste, czyli z angielskiego bez odpadów. Każdy z nas może jednak w miarę swoich możliwości podarować środowisku swoją cegiełkę. Jak to zrobić? Poniżej nasze rady - ekologia w domu na 10 sposobów!

Jak oszczędzić wodę w gospodarstwie domowym?

 1. Zmywarka - postaw na sprzęt, który nie tylko podaruje Ci czas, ale także oszczędzi dużą ilość wody. Dobra zmywarka potrafi umyć komplet naczyń używając już tylko 6 litrów wody! Z pewnością zauważysz różnicę już na pierwszym rachunku. Pamiętaj, by sprawdzić, czy sprzęt posiada najwyższą klasę zużycia energii. Niski pobór prądu jest równie ważny dla Twojego portfela, jak i dla środowiska naturalnego.
 2. Ręczne zmywanie w duchu #lesswaste - nie każda kuchnia jest przystosowana do instalacji zmywarki, dlatego przygotowaliśmy rozwiązanie także w tym przypadku. Napełnij ciepłą wodą jedną komorę zlewu do połowy jego wysokości. Zbieraj naczynia w wodzie, dzięki temu brud nie zaschnie i będzie łatwiej go usunąć. Umyj naczynia z użyciem naturalnego płynu lub innego detergentu, wykorzystaj zebraną wcześniej wodę. Tak oczyszczone wstępnie naczynia opłucz pod bieżącą wodą. Zużyjesz jej mniej, niż podczas mycia wszystkiego po kolei pod strumieniem.
 3. Zbieraj deszczówkę - przydomowy ogródek, duży czy mały, potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, by cieszył oko pełnią swojej okazałości. Zamiast podlewać go wodą z kranu postaw na proste i niedrogie rozwiązanie. W zależności od potrzeb możesz przygotować wiaderko, beczkę lub specjalny pojemnik o dużym litrażu. Każda z tych rzeczy jest dostępna do kupienia w marketach budowlanych. Wystarczy ustawić pojemnik pod rurą spustową, którą deszczówka sama do niego spłynie. To się nazywa domowa ekologia!
 4. Zakręcaj wodę - to ważne, a wiele osób o tym zapomina. Podczas mycia zębów, golenia czy porządków woda często leci wartkim strumieniem zupełnie bez potrzeby. Przed myciem zębów napełnij kubek odpowiednią ilością wody, podczas golenia zakręć kran, a do porządków przygotuj miskę z czystą wodą. Każda mała zmiana ma znaczenie, a ekologia w domu zaczyna się właśnie w ten sposób.

Recykling - to się opłaca!

 1. Plastik z odzysku - raz użyty plastik może zyskać nowe życie. Pierwsza segregacja odpadów zaczyna się już w Twoim domu. Puste opakowanie czy zniszczona zabawka mogą przejść recykling i zostać ponownie przetworzone. Wystarczy umieścić plastikowe opakowania i odpady w dedykowanym koszu lub worku na śmieci. Korzyści wynikających z recyklingu jest jednak o wiele więcej! Oprócz możliwości przetopienia zużytego tworzywa masz szansę podarować środowisku wyjątkowy prezent i uchronić je przed toksycznymi substancjami zawartymi w plastiku. Taki zamknięty obieg znacznie ograniczyłby ilość szkodliwych odpadów.
 2. Woda z kranu do picia - zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach można zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści:
 • woda z kranu jest wielokrotnie tańsza od butelkowanej;
 • koniec z dźwiganiem ciężkich zgrzewek dla całej rodziny;
 • ilość plastiku generowanego przez gospodarstwo domowe jest o wiele niższa.
 1. Opakowanie refill - czyli takie, które służy wielokrotnie, wystarczy uzupełnić zużyty wkład. To ciekawa propozycja dla osób, które żyją zgodnie z filozofią #lesswaste.Felicea to dla nas szczególnie ważne, dlatego korzystamy z tej praktycznej i ekologicznej formy opakowań. Rozwiązanie refill me świetnie sprawdza się w naszej naturalnej szmince. Opakowania wielokrotnego użytku to świetna forma recyklingu, ponieważ:
 2. ilość produkowanego plastiku zostaje znacznie ograniczona;
 3. same wkłady są tańsze, niż pełny produkt z opakowaniem;
 4. niższa waga wkładów uzupełniających zmniejsza ślad węglowy powstały podczas transportu.

(podlinkowana do szminki grafika z instrukcją wymiany wkładu)

Jak oszczędzać prąd?

 1. Tryb stand-by - bardzo wygodna funkcja dostępna np. w telewizorach, dekoderach czy komputerach. To tzw. tryb czuwania, urządzenie jest gotowe, by w każdej chwili powrócić do działania bez ponownej potrzeby konfiguracji. Niestety, mimo wrażenia, że laptop jest wyłączony i nie pobiera energii, urządzenie cały czas czerpie prąd z gniazdka. Po wyłączeniu telewizora czy dekodera upewnij się, że nie pozostają w trybie czuwania. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi Twojego urządzenia.
 2. Wygodne listwy z wyłącznikiem - to świetny sposób dla osób, które korzystają z wielu urządzeń. Wystarczy, że będą podłączone do jednej listwy, tzw. przedłużki, która została wyposażona w praktyczny włącznik. Jedno pstryknięcie sprawia, że dopływ prądu zostaje odcięty od konkretnych urządzeń połączonych z listwą. Ekologia w domu za dotknięciem palca!
 3. Energooszczędny sprzęt AGD - to się naprawdę opłaca! Urządzenia o wyższej klasie energetycznej, czyli takie, które zużywają mniej prądu, są często droższe od mniej oszczędnych konkurentów. Warto jednak zainwestować, bo pieniądze zaoszczędzone podczas użytkowania z pewnością się zwrócą. Uwaga! Niech nie zdziwi Cię nowe oznaczenie artykułów elektrycznych. Od 1 marca 2021 roku UE zunifikowała oznaczenia umieszczone na urządzeniach. Wcześniejsza klasa A+ to teraz G lub F. Oznaczenie A zostało zarezerwowane dla najbardziej zaawansowanych technologii przyjaznych środowisku.

(w formie wyróżnionego tekstu lub grafiki)

Ciekawostka:

Na mocy prawa ustanowionego przez Unię Europejską producenci urządzeń elektrycznych mają obowiązek zapewnić części zamienne do oferowanych urządzeń. Zabezpieczenie ma obowiązywać nawet do 10 lat po zakupie. Takie rozwiązanie ma zapewnić serwisom możliwość naprawy zepsutych sprzętów i ograniczyć produkcję szkodliwych odpadów.

Jak być ekologicznym?

Każdy może dać środowisku naturalnemu coś od siebie. Wystarczą drobne gesty, które przy wspólnym zaangażowaniu znaczą wiele dla naszej planety. Nawet mała zmiana codziennych przyzwyczajeń czy wybór produktów w duchu #lesswaste może odmienić jej los na lepszy. Przedstawiliśmy 10 sposobów na ekologiczne rozwiązania do domu. Wybierz te, które najlepiej pasują do Twojego stylu życia i zmieniaj świat na lepsze.