blog

Jak dobrać makijaż do koloru oczu? Sprawdź!

Czy wiesz, jak podkreślić kolor oczu? Wystarczy odpowiednio dobrany makijaż, aby wydobyć barwę tęczówek. Właściwy wybór cieni do powiek czy szminka pomogą sprawić, że Twoje spojrzenie będzie przyciągać wzrok! Poznaj wskazówki dla niebieskich, zielonych, brązowych i szarych oczu. Przekonaj się, jak wiele może zdziałać odpowiedni makijaż. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dobrać makijaż do koloru oczu.

Makijaż dobrany do barwy oczu - teoria kolorów

Niezastąpione przy ocenie, jakie kolory najlepiej podkreślą Twój kolor tęczówki, będzie tzw. koło barw. Z jego pomocą z łatwością określisz kolory, po które warto sięgać w makijażu, ale również w codziennym ubiorze.

Koło jest podzielone na równe części po swoich przekątnych. Każda z części reprezentuje jedną barwę oraz jej gradację. Od środka najjaśniejszy odcień, aż po brzeg koła, gdzie kolor jest najciemniejszy.

Sąsiadujące ze sobą kolory to tzw. barwy harmonizujące, czyli takie, które wzajemnie się uzupełniają. Natomiast kolory znajdujące się po przeciwnej stronie to tzw. barwy kontrastowe. Właśnie te ostatnie doskonale sprawdzają się do podkreślenia i wydobycia koloru oczu.

Jak dobrać makijaż do niebieskich oczu?

Posiadacze niebieskich oczu stanowią jedynie ok. 10% całkowitej populacji. Istnieje teoria, która głosi, że osoby obdarzone tym kolorem tęczówki mają wspólnego przodka. Barwa niebieska miała wystąpić u niego w wyniku mutacji i być dziedziczona przez kolejne pokolenia. Nie ma jednoznacznych dowodów na potwierdzenia tej teorii, ale osoby o niebieskich oczach z pewnością stanowią nieliczną grupę w porównaniu do tych o brązowym kolorze tęczówki.

Do podkreślenia niebieskich oczu doskonale sprawdzają się barwy kontrastujące, to jest wszelkiego rodzaju brązy, pomarańcze przechodzące w miedziane odcienie, a także żółcie. Świetnie prezentują się również odcienie złota czy brzoskwini. W codziennym makijażu postaw na róże, fiolety i delikatna zieleń.

Odpowiedni makijaż niebieskich oczu pomoże Ci wydobyć pożądany ton i uzyskać oczekiwany efekt. 
Zobacz także: Jakim typem urody jesteś?

Jak podkreślić brązowe oczy?

Chociaż ta tęczówka jest jedną z najczęściej występujących na świecie, to nadal wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie: jak dobrać makijaż do brązowych oczu? Warto to wiedzieć, ponieważ uważa się, że to właśnie brązowoocy wzbudzają w swoich rozmówcach największe zaufanie. Z odpowiednim makijażem możesz więc podkreślić ważny atut, jakim jest Twoje spojrzenie.

Tak samo, jak przypadku niebieskich oczu, tutaj również skorzystamy z koła barw. Kontrastujące kolory doskonale podkreślają brązową tęczówkę. Postaw zatem na zielenie, odcienie niebieskiego czy granat, który jest doskonałym wyborem do makijażu wieczorowego. Na co dzień świetnie sprawdzają się odcienie złota i pomarańczowego. To bezpieczny wybór do pracy czy na uczelnię.

Dowiedz się więcej o codziennym makijażu: Jak zrobić wrażenie i nie tracić czasu?

Jak dobrać makijaż do zielonych oczu?

Zielony to zdecydowanie najrzadziej występujący kolor oczu. W dużej liczbie przypadków występuje w połączeniu z rudym odcieniem włosów. Posiadacze zielonych oczu stanowią jedynie 1-2% całego społeczeństwa. Mówi się, że osoby obdarzone tą rzadką barwą oczu są inteligentne i kreatywne. Jak podkreślić tę wyjątkową zieleń?

Zielona tęczówka świetnie wygląda na tle liliowych, fioletowych i miedzianych cieni do powiek. W wieczorowym makijażu dobrze sprawdza się także czerń czy wpadające w rude odcienie ciemnego brązu. W codziennym makijażu warto postawić na warianty beżu, mleczną czekoladę i złote akcenty.


Przeczytaj także: Makijaż wieczorowy krok po kroku

Jak podkreślić szary kolor oczu?

Szary odcień tęczówki występuje niezwykle rzadko. Tylko 2-3% populacji może pochwalić się takim kolorem oczu. Szary pigment to efekt połączenia genów determinujących niebieską i zieloną barwę tęczówki. Osoby o szarym kolorze oczu mogą zatem z całą stanowczością opisać się jako wyjątkowe. Jak dobrać makijaż do szarych oczu?

Szara tęczówka dobrze wygląda na tle zdecydowanych kolorów. W zależności od okazji i stroju możesz budować intensywność makijażu oka. Na pewno dobrze sprawdzają się odcienie granatu, niebieskiego, fioletu czy różu. Wieczorem postaw na mocniejszą pigmentację, natomiast w codziennym makijażu dokładniej rozetrzyj cienie.

Może Cię zainteresować: Jak konturować twarz?

Jak dobrać makijaż do koloru oczu? Podsumowanie

Kluczem do właściwego podkreślenia Twojego indywidualnego koloru oczu jest zastosowanie zasady kontrastu. Odcienie z pozoru ze sobą niepowiązane pomagają podbić intensywność barwy tęczówki. Jak dobrać makijaż do koloru oczu? To proste! Wystarczy, że skorzystasz z wymienionych w artykule podpowiedzi, a Twój kolor oczu stanie się wyrazisty i będzie przyciągał spojrzenia.