blog

Jak konturować twarz?

Modelowanie twarzy przy pomocy kosmetyków do makijażu niewątpliwie od wielu sezonów pozostaje w trendach. Stosują je gwiazdy i profesjonalne makijażystki. Ty też możesz! Konturowanie twarzy pozwala osiągnąć widoczne efekty. Dowiedz się, jak podkreślić kości policzkowe, zmniejszyć nos lub wyszczuplić optycznie twarz - tylko przy pomocy makijażu. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych wskazówek, jak konturować twarz.

Co to jest konturowanie twarzy?

Zacznijmy od początku. Konturowanie twarzy bez wątpienia osiągnęło swoją popularność dzięki amerykańskiej celebrytce - Kim Kardashian. Jej profil na popularnym serwisie społecznościowym obserwuje ponad 250 milionów osób, dlatego trend na konturowanie twarzy rozprzestrzenił się niemal wirusowo. W rezultacie wystarczyło, że raz pokazała trik, któremu zawdzięcza idealnie zarysowane kości policzkowe, by świat oszalał na punkcie konturowania.

Technika ta polega na wykorzystaniu złudzenia optycznego, gry światłem, cieniem i kontrastem. Z pozoru niewątpliwie prosty makijaż wymaga jednak przestrzegania kilku zasad. Konturowanie twarzy powinno być na pierwszy rzut oka niewidoczne, granice nałożonych kosmetyków dokładnie roztarte, by efekt był jak najbardziej naturalny. Podpowiadamy, co zrobić, by podkreślić Twoje atuty i ukryć niedoskonałości.

Kosmetyki do konturowania twarzy - top 5

Modelowanie twarzy przy pomocy kosmetyków do makijażu nie wymaga kupienia ogromnej ilości nowych produktów. Spokojnie, wystarczy jedna Naturalna Paleta Trio do konturowania, żeby w efektowny sposób wykonać modny make-up. Czego będziesz potrzebować?

Bronzer

W zależności od karnacji czy koloru włosów możesz wybrać zimny lub ciepły brąz. Wykonasz nim każde konturowanie. Dla początkujących polecamy szczególnie bronzery prasowane, ponieważ są dużo łatwiejsze w aplikacji. Koniecznie sprawdź naturalny bronzer Felicea, który dodatkowo maskuje przebarwienia.

Rozświetlacz

Na stałe zagościł w kosmetyczkach kobiet na całym świecie. Zawiera mikro drobinki odbijające światło, które optycznie uwypuklają i podkreślają atuty urody. Tworzy na skórze delikatny efekt tafli. Nie należy jednak przesadzać z ilością nakładanego rozświetlacza, wystarczy niewielka ilość kosmetyku, by uzyskać pożądany wygląd. Polecamy wydajny, wegański rozświetlacz Felicea.

Róż

Podczas gdy Marilyn Monroe nakładała go na czubek nosa, by jak twierdziła, wyglądać kobieco i uwodzicielsko, dzisiejsze kobiety używają do tego rozświetlacza. Róż, zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, trafia więc na ich policzki. To właśnie róż pomaga osiągnąć naturalny efekt w konturowaniu twarzy. Delikatnie modeluje i łagodzi rysy poprzez dodanie subtelnego koloru. Wybierz trwały, naturalny róż Felicea, który utrzymuje się na skórze przez wiele godzin.

Korektor

Opcjonalnie wykorzystywany przy konturowaniu. Służy do zamaskowania niedoskonałości lub podkreślenia wybranej partii twarzy. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednio jasny odcień, by np. w połączeniu z bronzerem wyszczuplić optycznie nos. Na początek wykonaj proste pociągnięcie korektorem przez cały grzbiet nosa. Następnie nałóż bronzer równolegle po dwóch stronach linii korektora. Na koniec całość delikatnie rozetrzyj. To wystarczy - nos wygląda na mniejszy!

Puder

Z pewnością każdy makijaż, także konturowanie twarzy, wymaga utrwalenia. Właśnie taką funkcję spełnia puder, który znajduje się w niemal każdej kosmetyczce. Najlepszy puder, oprócz zabezpieczenia makijażu powinien również dbać o Twoją cerę. Właśnie dlatego stworzyliśmy naturalny puder Felicea, który doskonale kryje niedoskonałości, a przy tym nie powoduje podrażnień i nie wysusza cery.

Jak konturować twarz - od czego zacząć?

Rozpoczynając swoją przygodę z konturowaniem rysów należy jasno określić kształt twarzy. Skorzystaj z poniższych schematów i wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twojej buzi. Zdecyduj także, jakie partie twarzy chcesz podkreślić, a jakie ukryć.

Jak konturować twarz owalną?

Podkreśl swoje kości policzkowe. Wystarczy pociągnięcie bronzerem tuż pod policzkiem. Wykonaj szybki ruch ściętym pędzlem od zewnętrznej do wewnętrznej strony twarzy.

Jak modelować twarz trójkątną?

Zwróć szczególną uwagę na wysmuklenie okolic czoła. Nałóż bronzer tuż przy linii włosów, tworząc półokrągłe pociągnięcie pędzlem. Dokładnie rozetrzyj kosmetyk. W centralnym punkcie czoła nałóż niewielką ilość jasnego korektora lub rozświetlacza, co razem z użytym bronzerem optycznie je wyszczupli.

Jak konturować twarz kwadratową?

Aby nieco odciążyć żuchwę, nałóż bronzer na jej bocznych liniach. Pociągnij pędzlem od okolicy ucha w kierunku brody, jednak zatrzymaj się tuż przed nią. Dokładnie rozetrzyj granice nałożonego kosmetyku. Na koniec, w centralnym punkcie brody nałóż niewielką ilość rozświetlacza, który widocznie go uwydatni.

Konturowanie twarzy prostokątnej

Podobnie jak buzia w kształcie zbliżonym do kwadratu, może potrzebować optycznego odciążenia okolicy żuchwy. Dodatkowo warto zainteresować się okolicą czoła i nadać jej nieco obłego wykończenia. Wystarczy zarysować pożądany kształt tuż pod linią włosów przy pomocy bronzera.

Twarz okrągła - jak konturować?

Modelowanie twarzy okrągłej polega na wysmukleniu jej rysów. Pomocne jest podkreślenie kości policzkowych. Nałóż bronzer ściętym pędzlem tuż pod kością policzkową. Wykonaj zdecydowany ruch od ucha do środka twarzy. Całość zblenduj tak, by nie pozostawić widocznej granicy.

Jak konturować twarz w kształcie serca?

Dla odpowiedniego efektu warto nieco wysmuklic okolicę czoła. Zwróć szczególną uwagę na skronie. To tam nałóż niewielką ilość bronzera, który optycznie zwęzi czoło, a cała twarz będzie wyglądała na bardziej pociągłą i szczuplejszą.

Co to jest strobing?

Nazwa tej techniki wywodzi się z branży fotograficznej, gdzie tak określa się zdjęcia wykonane z użyciem ostrego naświetlenia lub lampy błyskowej. Strobing to nic innego, jak konturowanie twarzy z wykorzystaniem gry światła. Do tej wersji konturowania twarzy wykorzystuje się jedynie rozświetlacz. Reasumując - chodzi o jak najbardziej naturalny efekt. Zwolennicy tej techniki twierdzą, że do ukrycia kłopotliwych partii twarzy wystarczy odpowiednie wyeksponowanie jej atutów.

Jak wykonać strobing?

Przede wszystkim zacznij od wyrównania kolorytu cery za pomocą podkładu. Niedoskonałości twarzy przykryj korektorem. Całość utrwal i zmatuj przy pomocy pudru.

Modelowanie twarzy za pomocą samego rozświetlacza to z pewnością doskonały wybór dla kobiet zadowolonych ze swojego kształtu twarzy, które chcą jedynie delikatnie wydobyć kości policzkowe lub subtelnie nadać świeżego wyglądu swojej cerze.

W związku z tym poniżej przedstawiamy partie twarzy, które można podkreślić rozświetlaczem:

 • łuk brwiowy;
 • łuk kupidyna;
 • grzbiet nosa;
 • broda;
 • czoło;
 • kości policzkowe.

Jak konturować twarz? - najważniejsze zasady

W tym miejscu przypomnijmy najważniejsze informacje. Modelowanie twarzy przy pomocy makijażu to popularna metoda maskowania niedoskonałości i podkreślania atutów urody. Gra światłem, cieniem i kontrastami w rezultacie przynosi pożądany efekt - optyczne wyszczuplenie twarzy, zmniejszenie nosa czy podkreślenie kości policzkowych. Konturowanie twarzy bez wątpienia może diametralnie zmienić rysy twarzy, w związku z tym nie ma konieczności korzystania z inwazyjnych i bolesnych zabiegów medycyny estetycznej.

Pamiętaj:

 • modeluj swoje rysy zgodnie z indywidualnym kształtem twarzy;
 • dokładnie rozcieraj (blenduj) granice nakładanych kosmetyków. W ten sposób uzyskujesz naturalny efekt;
 • wystarczy jedna paleta do konturowania, by skorzystać z tej techniki makijażu;
 • istnieje kilka rodzajów modelowania twarzy makijażem: konturowanie cieniem i kontrastem, a także samym światłem, czyli tzw. strobing;
 • naturalne kosmetyki do konturowania podkreślą Twoją urodę i zadbają o kondycję cery.