blog

Naturalny podkład – czego nie powinien zawierać?

Wybór podkładu sam w sobie nie jest łatwy. Kosmetyki różnią się nie tylko odcieniem, ale także konsystencją, gramaturą, opakowaniem i… składem. Coraz częściej poszukiwanym na sklepowych półkach jest tzw. eko podkład do twarzy lub naturalny podkład. Co to właściwie znaczy? Czy podkład drogeryjny z dobrym składem istnieje? W tym artykule znajdujemy odpowiedzi na te pytania.

Podkład z dobrym składem, dlaczego warto?

Tak jak w żywności, tak i w kosmetykach, nie tylko do pielęgnacji, warto unikać substancji drażniących lub ogólnie uznawanych za szkodliwe dla zdrowia. Korzystasz z produktów do makijażu? One także mogą zawierać niepożądane składniki, które nie pozostają obojętne dla kondycji skóry, a niektóre mogą także przenikać w jej głąb i przez dotarcie do krwiobiegu negatywnie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu.

Oczywiście potencjalnie szkodliwy składnik zawarty w formule jednego kosmetyku musiał zostać dopuszczony do sprzedaży i stosowania na skórę. Pamiętaj jednak, że używając kilku produktów, które zawierają tę substancję, możesz przekroczyć jego, uznawane za bezpieczne, stężenie. To całkowicie zmienia sytuację, prawda?

Biorąc pod uwagę powyższe - właśnie dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na składy kosmetyków. Podkłady do twarzy nie stanowią tu wyjątku. To produkt, który wiele kobiet niemal codziennie nakłada na twarz i pozostaje na niej przez wiele godzin.

Podkłady z naturalnym składem - czego nie powinny zawierać?

Wybierając podkład lub inny dowolny kosmetyk do makijażu czy pielęgnacji zawsze zapoznaj się ze składem danego produktu. Deklaracje na opakowaniach bywają mylące, a producenci prześcigają się w stylizowaniu opakowań tak, aby sugerowały naturalność tam, gdzie jej nie ma. Więcej o tzw. greenwashingu przeczytasz tutaj.

Sam podkład do twarzy to mieszanka fazy wodnej, tłuszczowej, emulgatorów i pigmentów. Warto zwrócić uwagę, aby dodatkowo receptura była wzbogacona o dobroczynne oleje roślinne, a nie sztuczne konserwanty.

Jakich substancji unikać w podkładzie?

Poliacrylamide - czyli poliakrylamid. Udowodniono, że wykazuje działanie rakotwórcze. Powinny na niego szczególnie uważać dzieci, kobiety w ciąży i mamy karmiące. Dodaje się go w celu zwiększenia gęstości produktu.

Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben - czyli parabeny. To popularne konserwanty. Jeśli któryś z nich jest zawarty w tylko jednym z używanych produktów, nie powinien stanowić zagrożenia. Jednak jest to na tyle szeroko stosowany składnik, że należy zwrócić uwagę, czy w kosmetyczce nie znajduje się kilka produktów z tą substancją. Wtedy może okazać się szkodliwa dla zdrowia.

Triethanolamine lub TEA - czyli trietanolamina. To składnik, który w wyższym stężeniu może powodować rozwinięcie choroby nowotworowej. Jego negatywne działanie zostało udowodnione naukowo. Jako dodatek do kosmetyków ma odpowiadać na utrzymanie pożądanego pH formulacji.


PFOA i PFAS - czyli substancje perfluoroalkilowe i polifluoroalkilowe (prościej - fluor). Spośród wszystkich kosmetyków do makijażu to właśnie w podkładach są najczęściej spotykane. To składniki, które mają negatywny wpływ na wątrobę, nerki i cały układ odpornościowy. Nie tylko wnikają do organizmu, ale mogą się w nim gromadzić. Są dodawane do kosmetyków, aby uzyskać pożądaną konsystencję produktu.

Podkład naturalny - jakie składniki są mile widziane?

C13-15 Alkane *EcoCert - czyli certyfikowany skwalan z trzciny cukrowej. W Naturalnym podkładzie Felicea na wysokim, drugim miejscu w składzie. Odpowiada za nawilżenie i natłuszczenie cery.

Propanediol - czyli glikol roślinny z ziaren kukurydzy. To naturalny składnik, który zabezpiecza skórę przed utratą wody, dlatego korzystnie wpływa na jej elastyczność.

Polyglyceryl-4 Diisostearate/Polyhydroxystearate/Sebacate*EcoCert - nazwy wydają się skomplikowane, ale to nic innego, jak certyfikowany emulgator z oleju rzepakowego i rycynowego.

Silica*EcoCert - certyfikowana krzemionka. To minerał, który odpowiada za właściwości matujące i absorbowanie nadmiaru sebum. Dodatkowo pomaga zatuszować niedoskonałości skóry i podkreślić Twoje naturalne piękno.


Hydrogenated Castor Oil - czyli uwodorniony olej rycynowy. To kluczowy składnik kosmetyków Felicea. Wykazuje działanie natłuszczające, tym samym chroni cerę przed utratą wody. Dodatkowo zmiękcza, odżywia i przyjemnie wygładza naskórek.

Czy podkład drogeryjny z dobrym składem istnieje?

Chociaż w drogeriach nadal królują popularne marki z reklam telewizyjnych, to coraz więcej sieci decyduje się na nawiązanie współpracy z mniejszymi, ale naturalnymi markami kosmetycznymi. Prym wiodą oczywiście produkty do codziennej pielęgnacji, jednak duża część konsumentów zauważa potrzebę zmiany także w sektorze kosmetyków do makijażu. W końcu te także mają bliski, niekiedy codzienny, kontakt ze skórą.


Felicea jest przykładem marki, której dzięki dobrym składom proponowanych produktów, idei odpowiedzialności społecznej oraz przystępnym cenom udało się nawiązać współpracę z popularną siecią drogerii Hebe. W sklepach na terenie całej Polski znajdziecie nasz naturalny podkład do twarzy. Dlaczego ten kosmetyk wyjątkowy? Ponieważ nie zawiera szkodliwych składników, a do jego produkcji wykorzystujemy sprawdzone surowce, m.in. te certyfikowane przez cieszący się dużym zaufaniem EcoCert.

Naturalny podkład z dobrym składem

Nurt eko ma się świetnie, a świadomość konsumencka na temat szkodliwości pewnych substancji stale rośnie. Zauważamy, że ten trend dotyka także kosmetyków do makijażu. Tzw. naturalna kolorówka zaczyna być coraz lepiej widoczna nie tylko na branżowych targach, w których regularnie bierzemy udział, ale również w czasie codziennych zakupów w popularnych drogeriach, m.in. Hebe. Naturalny podkład Felicea, jak i pozostałe kosmetyki z naszej stale poszerzającej się oferty, idealnie wpisuje się w aktualne potrzeby uważnych i dbających o swoje zdrowie klientów. 

Podkłady z naturalnym składem, oprócz starannie dobranej receptury, zapewniają cerze pielęgnację, a przy tym efekt makijażu nie odbiega od tego, do którego konsumenci przywykli przez ubiegłe lata. Pigmentacja, krycie, trwałość i łatwa aplikacja, tak jak lubisz - naturalnie!