blog

Sposoby na oparzenia słoneczne. Jak radziły sobie nasze babcie?

Podczas upalnych i długich letnich dni bardzo łatwo o zbyt długą ekspozycję na promienie słoneczne i oparzenie. Często nawet mimo stosowania kosmetyków z filtrem SPF możesz nieświadomie narazić się na przykre skutki opalania lub po prostu przebywania na słońcu. Przeczytaj tekst i domowe poznaj sposoby na oparzenia słoneczne, które mogą Cię zaskoczyć!

Dlaczego SPF nie zadziałał?

Świadomość na temat korzyści płynących ze stosowania kosmetyków z filtrem SPF z każdym rokiem rośnie. Warto jednak pamiętać, że kremy i sztyfty różnią się nie tylko wartością wskaźnika SPF, ale także konsystencją. Właśnie dlatego należy zwrócić uwagę na sposób stosowania każdego kosmetyku, który podaje producent.

Kluczowe dla prawidłowej ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV jest także regularne aplikowanie produktu co ok. 2 godziny (czas może się różnić). W przypadku kąpieli należy nałożyć kosmetyk ponownie na skórę po każdym wyjściu z wody.

Oparzenie słoneczne - jak wygląda?

Skóra po zbyt długiej ekspozycji na słońce może przybrać czerwony odcień. Poparzony obszar ciała najczęściej jest bolesny i wrażliwy na wszelki dotyk. Mogą pojawić się także uciążliwe pęcherze wypełnione płynem. Po pewnym czasie skóra z poparzonego obszaru ciała może zacząć się nieestetycznie łuszczyć.

Oparzenia słoneczne są wywoływane przez promieniowanie UV B, które odpowiada za pojawienie się czerwonego odcienia skóry - tzw. rumienia.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

W drogeriach znajdziemy wiele produktów przeznaczonych dla skóry pokrytej oparzeniami słonecznymi. Kosmetyki te mają koić podrażnione partie ciała, przynieść ulgę i przyspieszyć regenerację tkanki. Czy wiesz, że nasze babcie miały swoje sposoby na oparzenia słoneczne? Poznaj niektóre z nich!

1. Okład z kefiru, jogurtu lub maślanki

Ten sposób jest powszechnie kojarzony jako skuteczny w walce z przykrymi skutkami długiej ekspozycji ciała na słońce. Słusznie! To produkty, które koją oparzoną skórę, przywracają jej prawidłowe pH i przyjemnie chłodzą wrażliwą tkankę. Uwaga: nie nakładaj na ciało produktów słodzonych (np. jogurtów owocowych lub smakowych), które mogą nasilić stan zapalny.

2. Napar z nagietka na oparzenia słoneczne

Do przygotowania naparu możesz użyć zarówno suszonych, jak i świeżych kwiatów nagietka. Przygotuj ok. 4-5 łyżek kwiatów na 1 litr wody, całość zagotuj. Następnie odstaw do wystygnięcia pod przykryciem. W tak ugotowanym dobrze wystudzonym naparze maczaj gaziki i układaj bezpośrednio na oparzoną skórę. Uważa się, że taki zabieg przynosi nie tylko ukojenie, ale może niwelować także ewentualne stany zapalne.

3. Okład z naparu z mięty

Mięta wykazuje działanie chłodzące, dzięki czemu przygotowany napar może pomóc skórze w regulacji temperatury tkanek. Całość przygotuj według tego samego schematu jak omawiany wcześniej napar z nagietka.

4. Okłady z aloesu

Aloes to roślina, która znajduje wiele zastosowań w kosmetyce. Powszechnie wiadomo, że doskonale nawilża i może przyspieszać regenerację tkanek skóry. Skóra o oparzeniu słonecznym z pewnością potrzebuje właśnie takiego działania. Aloes jest dostępny w czystej postaci (99%) w popularnych drogeriach, ale możesz także pozyskać go samodzielnie z domowej rośliny. Wystarczy, że przetniesz jeden z liści wzdłuż i delikatnie łyżeczką zbierzesz gęsty, przezroczysty miąższ. Aloes możesz nałożyć bezpośrednio na poparzoną słońcem skórę.

5. Miód na oparzenia słoneczne

Wśród sposobów na oparzenia słoneczne często wymienia się miód. Mimo że gęste konsystencje nie są ogólnie polecane na podrażnioną działaniem słońca skórę, to miód stanowi tutaj wyjątek. Do wyboru są dwie opcje aplikacji na skórę: poprzez ułożenie na skórze nasączonych miodem gazików lub bezpośrednie posmarowanie miodem oparzonego obszaru skóry. Wystarczy kilka minut aplikacji, a po wszystkim należy zmyć wszystko wodą. Miód wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego świetnie sprawdza się jako wsparcie regeneracji skóry po oparzeniach słonecznych.

6. Chłodny prysznic

Skóra poparzona słońcem jest rozpalona, dlatego należy obniżyć jej temperaturę. Jak w przypadku zwykłych oparzeń (np. wrzątkiem), należy więc schłodzić powierzchnię skóry. Dobrym rozwiązaniem może okazać się chłodny prysznic, który uspokoi nieco poparzoną powierzchnię ciała.

Sposoby na oparzenia słoneczne - podsumowanie

Najlepszą ochroną przed oparzeniami jest unikanie przebywania na pełnym słońcu i korzystanie z kosmetyków z SPF zgodnie z zaleceniami producenta. Dobrym pomysłem jest również śledzenie aktualnego indeksu UV w aplikacji pogodowej dostępnej na smartfonach.

Jednak w razie pojawienia się rumienia warto wiedzieć, jak działać szybko, aby pomóc skórze w szybszej regeneracji. Domowe sposoby na oparzenia słoneczne były z powodzeniem wykorzystywane od wieków, dlatego w razie potrzeby warto po nie sięgnąć.