blog

Jak przygotować skórę do lata? To warto wiedzieć

Podczas letnich, wyjątkowo słonecznych dni Twoja skóra jest narażona na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Negatywny wpływ długotrwałej ekspozycji na słońce jest znany od wielu lat i dzisiaj chętniej sięgamy po ochronę UV w postaci kosmetyków z filtrami SPF. Co warto wiedzieć przed wakacjami i jak przygotować skórę do lata już teraz? Sprawdź!

Rodzaje promieniowanie UV i ich wpływ na skórę

Wyróżniamy promieniowanie słoneczne UVA, UVB i UVC. Czym się od siebie różnią i jaki wpływ mają na skórę? W dużym uproszczeniu:

UVA - szkodliwe promieniowanie, które ma negatywny wpływ na kondycję skóry, przyspiesza procesy starzenia. Może uszkadzać strukturę DNA, co prowadzi m.in. do rozwoju chorób nowotworowych. Przenika przez szyby, dlatego może oddziaływać na skórę także podczas przebywania w pomieszczeniu.

UVB - rodzaj promieniowania, które odpowiada za wydzielanie się melatoniny. Nie przenika przez szyby, dlatego nie można opalić się przy zamkniętych oknach. Może powodować oparzenia słoneczne i uszkadzać strukturę DNA.
UVC - promieniowanie, które nie przenika do naszej atmosfery. W kontakcie ze skórą może powodować rumień, oparzenia i również uszkadzać strukturę DNA. Mówi się również, że jego siła mogłaby unicestwić żywe organizmy.

Jak przygotować skórę do lata - nawilżenie

Właściwe nawilżenie skóry jest ważne przez cały rok, a szczególnie, kiedy występuje narażenie na szkodliwe czynniki: alergeny, mróz czy omawiane intensywne promieniowanie słoneczne. Obok stosowania filtrów UV nawilżenie skóry, szczególnie od środka, jest jednym z najważniejszych sposobów na jej ochronę. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów podczas upałów jest w pełni uzasadnione, także ze względu na zwiększone w tym czasie zapotrzebowanie całego organizmu.

Właściwy poziom nawilżenia pomaga utrzymać optymalną barierę hydrolipidową, która chroni skórę przed drażniącymi czynnikami. Silne promieniowanie UV stanowi jedno z zagrożeń dla prawidłowej kondycji skóry.

Jaki filtr SPF wybrać?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest SPF. Z języka angielskiego to Sun Protection Factor, czyli współczynnik ochrony słonecznej. Jest to międzynarodowe oznaczenie, które informuje o wysokości ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Skala sięga do SPF 50+, który jest najwyższym wskaźnikiem ochrony przed słońcem. Oznaczenie jest uniwersalne dla wszystkich państw, dlatego niezależnie od kraju, w którym przebywasz, możesz dokonać odpowiedniego wyboru kosmetyku ochronnego.

Jak wybrać poziom SPF w filtrze UV? W łatwy sposób możesz to obliczyć. Pomnóż swój indywidualny czas pojawienia się rumienia na skórze (średnio ok. 25 minut, jednak przyjmij swój indywidualny czas) oraz wysokość wskaźnika SPF. W ten sposób otrzymasz przybliżony czas bezpiecznego przebywania na słońcu po aplikacji wybranego kosmetyku z ochroną UV.

W przypadku przyjętych 25 minut będzie to kolejno:

SPF 10 - (10 x 25 = 250 minut) czyli 4 godziny i 10 minut

SPF 30 - (25 x 30 = 750 minut) czyli 12 godzin i 30 minut
Pamiętaj, że aby ochrona była skuteczna, konieczne jest regularne uzupełnianie kosmetyku na skórze. Zaleca się ponowną aplikację co ok. 2 godziny. Dodatkowo po każdej kąpieli i przetarciu skóry ręcznikiem, należy ponownie rozprowadzić na skórze kosmetyk z filtrem UV. Zwróć także uwagę, czy wybrany produkt jest wodoodporny.

Gładka skóra - domowe sposoby

W trakcie sezonu letniego odsłaniamy więcej, dlatego wiele kobiet pragnie szczególnie przygotować swoje ciało. Jak wygładzić i uelastycznić skórę? Warto wykonać peeling. Nie musisz kupować drogich kosmetyków - możesz przygotować je sama!

Peeling kawowy

Jeden z najbardziej lubianych. Pijesz kawę z ekspresu i codziennie wyrzucasz fusy po parzeniu? Czas odkładać je na peeling. Wystarczy wymieszać zużytą kawę np. z ulubionym olejkiem. Dla skóry, szczególnie okolicy ud i pośladków, najlepiej sprawdzi się olej macadamia. W porównaniu do innych przenika w głębokie warstwy skóry, dlatego jest zalecany osobom, które walczą z cellulitem.

Tak przygotowany kosmetyk nie tylko pozwoli pozbyć się zbędnego martwego naskórka, ale dodatkowo pozwoli dotlenić skórę i przyśpieszyć jej regenerację.

Peeling cukrowy

Cukier wymieszaj z olejem np. makadamia lub arganowym. Możesz dopasować intensywność zabiegu - cukier drobnoziarnisty jest delikatniejszy dla skóry, a ten o grubszych ziarnach mocniej oddziałuje na powierzchnię ciała.

Ziarenka świetnie poradzą sobie z nagromadzonym martwym naskórkiem, a dodatek oleju pomoże nawilżyć i uelastycznić skórę. Całość zmyj letnią, ale nie gorącą wodą. W ten sposób usuniesz pozostałości drobinek cukru, ale pozostawisz na powierzchni ciała odżywczy film z oleju.

Jak przygotować skórę do lata? Top 3

Wiele z nas nie mogło doczekać się ciepłych i długich dni. Słońce, choć fantastycznie wpływa na nasze samopoczucie, jest szkodliwe dla skóry. Szczególnie w dni, kiedy poziom promieniowania UV jest wysoki, powinnaś unikać długiej ekspozycji na światło słoneczne. Aplikacje pogodowe na smartfonach informują o wartości natężenia promieniowania UV, więc śmiało możesz korzystać z dostępnych wskazań i dostosowywać swoją aktywność i pielęgnację do aktualnej pogody.

O to warto zadbać:

odpowiednie nawilżenie - od zewnątrz, ale także od wewnątrz. Codzienna pielęgnacja jest bardzo ważna, ale właściwe nawodnienie organizmu jest najważniejsze.

właściwy poziom SPF w filtrze UV - dopasuj wskaźnik SPF do swoich indywidualnych potrzeb. W zależności od tego, czy spędzasz czas nad morzem, tropikalnym kurorcie lub w mieście - możesz potrzebować innej ochrony.
dbaj o swój wygląd naturalnie - latem im mniej, tym lepiej! Twoja skóra najbardziej potrzebuje w tym czasie ochrony i nawilżenia. Sięgaj więc po kosmetyki z krótkim i dobrym składem. Niektóre możesz przygotować samodzielnie.