blog

Jak myć pędzle do makijażu? Poznaj najważniejsze zasady

Utrzymanie akcesoriów do makijażu w czystości jest tak samo ważne, jak codzienny demakijaż cery przed snem. Na pędzlach i gąbeczkach zbiera się nie tylko nadmiar produktów, ale także sebum z twarzy i pozostałe zanieczyszczenia wynikające ze sposobu i miejsca przechowywania akcesoriów. Jak myć pędzle do makijażu, aby nie uszkodzić ich włosia? Przeczytaj artykuł i poznaj sprawdzone sposoby.

Jak często myć pędzle do makijażu?

Pędzle, których używasz do aplikacji płynnych kosmetyków, takich jak podkład, krem BB lub baza, należy czyścić po każdym użyciu. To ważne, ponieważ w przypadku wymienionych produktów ryzyko szybkiego namnażania bakterii na powierzchni pędzla jest szczególnie wysokie.

Pędzle, których używasz do nakładania produktów sypkich, takich jak puder, bronzer, rozświetlacz itd., należy czyścić co ok. 3-4 dni. W ten sposób ochronisz swoją cerę przed zanieczyszczeniem.

W obydwu przypadkach warto zaplanować mycie pędzli z wyprzedzeniem, ponieważ te do pełnego wyschnięcia potrzebują kilku godzin. Dopiero po tym czasie będą gotowe do ponownego użycia.

Jak myć pędzle do makijażu? Domowe sposoby

Do codziennego mycia pędzli do makijażu wystarczy to, co masz już w domu. Na rynku dostępny jest szeroki wybór preparatów przeznaczonych do czyszczenia pędzli, ale podobny efekt osiągniesz z pomocą kilku sprawdzonych sposobów.

1. Woda + delikatne mydło lub szampon do mycia pędzli

Metoda mycia pędzli do makijażu z wykorzystaniem bieżącej wody i mydła w płynie lub kostce z pewnością jest Ci znana. Pamiętaj jednak, że cały proces powinien być bezpieczny dla struktury włosia, dzięki czemu pędzle posłużą dłużej. Jak to osiągnąć?

Na zwilżony wcześniej pędzel nałóż odrobinę mydła lub szamponu. Następnie okrężnymi ruchami pocieraj delikatnie włosiem o wewnętrzną stronę dłoni. W ten sposób mydło dotrze do wszystkich zakamarków. Następnie opłucz pędzel pod bieżącą wodą i pozostaw do wyschnięcia. Gotowe!

2. Olejek + mydło - sposób na trudne zabrudzenia

Jak myć pędzle do makijażu po kosmetykach wodoodpornych? Zaufaj szerokim właściwościom olei roślinnych. Doskonale sprawdzi się Naturalny Olejek do demakijażu, który dzięki starannie dobranej recepturze z powodzeniem rozprawi się z trudnymi zabrudzeniami.

Postępuj tak, jak w przypadku pierwszego sposobu. Z tą różnicą, że mydło lub szampon wymieszaj z odrobiną olejku. Obserwuj, czy zabrudzenia poddają się działaniu mieszanki. Jeśli nie, możesz dodać jeszcze odrobinę olejku.

Po wszystkim, aby uniknąć tłustego nalotu na włosiu, powtórz mycie samym mydłem, następnie opłucz pod bieżącą wodą. I już!

3. Płyn micelarny do mycia pędzli do makijażu

Jeśli po wykonanym makijażu masz wolny kwadrans lub dwa, to możesz skorzystać z kolejnego sposobu na czyste pędzle. Chodzi o odmoczenie zabrudzonych akcesoriów w płynie micelarnym.

Do miseczki nalej płyn micelarny. Następnie umieść w nim włosie pędzli tak, aby było zanurzone w kosmetyku. Według tej metody pędzle potrzebują ok. 15-30 minut, aby samoczynnie się oczyścić.

Metoda cieszy się dużą popularnością, ponieważ cały proces pozbawiony jest elementu pocierania pędzlem w celu dokładniejszego oczyszczenia. Tym samym włosie ma pozostać nienaruszone i posłużyć dłużej.

Po odmoczeniu wystarczy pozostawić pędzle do wyschnięcia.

Jak suszyć pędzle do makijażu po myciu?

Właściwe suszenie pędzli może przyczynić się do zwiększenia ich żywotności. Przede wszystkim należy unikać grzejników, kaloryferów i suszarek. Zbyt wysoka temperatura może mieć negatywny wpływ na kondycję pędzla, w efekcie prowadzić do uszkodzeń.

Włosie powinno wyschnąć we własnym tempie. Najlepiej ułożyć pędzle na krawędzi blatu tak, aby włosie wystawało poza jego obręb. Nie odkładaj mokrych pędzli na płasko, ponieważ mogą zmienić swój kształt, a przez to właściwości. Odpowiednie ułożenie mokrych akcesoriów do makijażu pozwoli uniknąć niepotrzebnych deformacji włosia.

Jak myć gąbeczki do makijażu?

Gąbeczki służą najczęściej do nakładania mokrych kosmetyków takich jak podkład czy korektor w płynie. Dokładnie tak, jak w przypadku pędzli należy więc myć je po każdym użyciu. Do zachowania czystości gąbki do makijażu użyj tych samych produktów, które wskazaliśmy dla mycia pędzli. Wystarczy ciepła, bieżąca woda i delikatne mydło lub szampon. Do trudniejszych zabrudzeń użyj dodatkowo odrobiny Naturalnego Olejku do demakijażu Felicea. Następnie umyj gąbeczkę jak zwykle i ciesz się czystymi akcesoriami do makijażu.

Jak myć pędzle do makijażu? Podsumowanie

Codzienne oczyszczenie i pielęgnacja cery są oczywiste, jednak nadal zapominamy o higienie akcesoriów do makijażu. Jak często myć pędzle do makijażu? Podsumowując: po produktach mokrych należy czyścić akcesoria po każdym użyciu, a po produktach suchych co ok. 3-4 dni. To niezwykle ważne, ponieważ niemal każdego dnia pędzle czy gąbeczki mają bezpośredni kontakt z cerą. Wiele osób nie wie, jak myć pędzle do makijażu, a wystarczą produkty, które każdy z nas ma w domu.