blog

Ochrona przed słońcem – sprawdzone sposoby

Czy wiesz, że szkodliwe promieniowanie UV ma negatywny wpływ na kondycję Twojej skóry przez cały rok? Chociaż latem słońce świeci najwyżej i temperatury sięgają ponad 30 stopni Celsjusza, to zimą także odczujesz negatywne skutki jego działania. Jak działa SPF i jego ochrona przed słońcem? Czy okulary przeciwsłoneczne z filtrem działają? Poznaj sprawdzone sposoby na ochronę przed promieniowaniem UV!

Plusy i minusy opalania

Jednym z niekwestionowanych plusów dłuższej ekspozycji na słońce jest synteza witaminy D, która opowiada m.in. za wzmocnienie odporności, wspiera zdrowie kości czy prawidłową przemianę materii. Drugą zaletą opalania jest udowodniona poprawa nastroju i ogólnego samopoczucia.

Jednak nieodpowiedzialne przebywanie na słońcu niesie ze sobą wiele minusów. Jednym z nich jest na przykład przedwczesne starzenie się skóry. W efekcie długotrwałego i częstego przebywaniu na słońcu skóra staje się cienka, sucha i pozbawiona elastyczności. To prowadzi do szybszego pojawienia się zmarszczek.

Kolejnym, bardzo ważnym skutkiem ubocznym ekspozycji na słońce jest możliwość wywołania nowotworu skóry, czyli tzw. czerniaka. Promienie UV uszkadzają kod genetyczny komórek barwnikowych, co prowadzi do rozwinięcia tej groźnej choroby.

Promieniowanie UV - rodzaje

Promieniowanie UV dzieli się na 3 rodzaje, a każdy z nich w inny sposób oddziałuje na Twoją skórę:

UVA - odpowiada za niszczenie kolagenu w skórze, co prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry, może także powodować uczulenie na słońce i zwiększać ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

UVB - wywołuje rumień, bolesne oparzenia, a przez uszkodzenie DNA wspomnianą wcześniej możliwość powstawania np. czerniaka.

UVC - powoduje intensywny rumień i uszkadza strukturę DNA.

Decydując się na opalanie, szczególnie długotrwałe, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie skóry przed jego przykrymi konsekwencjami.

Co to jest i jak działa SPF?

SPF (z ang. Sun Protection Factor) to międzynarodowe oznaczenie, które informuje o wysokości ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, przy czym najwyższe z nich to SPF 50+, a jedno z najniższych to SPF 10. Oznaczenie jest stosowane w branży kosmetycznej i pozwala konsumentom na dokonywanie pewnego wyboru, niezależnie od kraju, w którym się aktualnie znajdują.

Co ciekawe, w łatwy sposób możesz obliczyć, jaki SPF będzie dla Ciebie najlepszy i adekwatny do długości planowanych aktywności na świeżym powietrzu. Wystarczy, że pomnożysz swój indywidualny czas pojawienia się rumienia na skórze (np. 25 minut) i wysokość SPF, a otrzymasz czas bezpiecznego przebywania na słońcu po ówczesnej aplikacji kosmetyku. W przypadku przyjętych 25 minut będzie to kolejno:

  • SPF 10 - 250 minut, czyli 4 godziny i 10 minut
  • SPF 30 - 750 minut, czyli 12 godzin i 30 minut

Należy jednak pamiętać, że aby ochrona była skuteczna, konieczne jest regularne uzupełnianie kosmetyku na skórze. Zaleca się ponowną aplikację co ok. 2 godziny.

Ochrona SPF na co dzień

Istnieją dwa rodzaje filtrów SPF - chemiczne i mineralne. Ich sposób działania różni się od siebie.

Filtry chemiczne zmieniają szkodliwe promienie UV w obojętne dla skóry ciepło, przez co niwelują niebezpieczeństwo poparzeń słonecznych. Ich cząsteczki mogą jednak przenikać w głąb skóry.

Filtry mineralne zawierają dwutlenek tytanu i tlenek cynku, dzięki tym składnikom tworzą na skórze przezroczysty film ochronny, który odbija promienie słoneczne. W ten sposób szkodliwe promieniowanie UV nie ma styczności z Twoją skórą.

Filtry mineralne są uznawane za bezpieczniejsze, ponieważ ich składniki nie przenikają w głąb skóry. To szczególnie ważne w przypadku dzieci i osób starszych.

Kliknij TUTAJ i sprawdź skuteczny mineralny filtr przeciwsłoneczny.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj filtra przeciwsłonecznego się zdecydujesz, ważne, aby był on obecny w Twojej codziennej pielęgnacji przez cały rok. Sprawdź, czy Twój ulubiony krem na dzień zawiera tego typu ochronę, a jeśli nie, to przy uzupełnianiu swojej pielęgnacji zwróć na to szczególną uwagę. Dobry filtr, np. SPF 30 zabezpieczy skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Coraz popularniejsza staje się także ochrona UV włosów, a substancje zabezpieczające pasma znajdują się np. w odżywkach bez spłukiwania.

Pamiętaj także, że najsilniejsze promieniowanie ultrafioletowe występuje w godzinach 11:00 - 15:00, dlatego w tym czasie warto postawić na aktywności wewnątrz pomieszczeń. W ten sposób znacznie ograniczysz możliwość wystąpienia przykrych skutków ubocznych opalania.

Odpowiednie ubranie na słońce

Szykując garderobę na wakacyjny wyjazd, zadbaj, aby w walizce oprócz krótkich spodenek i koszulek na ramiączka znalazła się także przewiewna odzież z długim rękawem, długie spodnie lub spódnica maxi. Postaw na naturalne, oddychające materiały. Przy wysokiej temperaturze skorzystaj z bawełny, bambusa i lnu.

Nie zapomnij o nakryciu głowy! Świetnie sprawdzi się np. kapelusz z większym rondem, który zabezpieczy przed poparzeniem także twarz i kark.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem a ochrona przed słońcem

Nie tylko promieniowanie UV może negatywnie wpływać na kondycję oczu, ale także zbyt jasne światło, np. odbite od wody czy piasku. Ekspozycja na słońce przyspiesza mnożenie wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się komórek całego ciała. W tym procesie utleniają się także lipidy i białka tworzące struktury oczne. W konsekwencji brak ochrony przeciwsłonecznej może być odpowiedzialny za pogorszenie widzenia.

Skuteczną ochroną wzroku przed słońcem jest noszenie okularów z oznaczeniem UV 400, które blokują aż 99,9% szkodliwych promieni ultrafioletowych. Tym samym skutecznie zabezpieczają oczy i zdecydowanie poprawiają komfort przebywania na świeżym powietrzu.

Uczulenie na słońce a ochrona przed słońcem

Fotodermatoza, czyli tak zwana alergia na słońce to nadwrażliwość, która manifestuje się poprzez pojawienie się na powierzchni skóry swędzących czerwonych plam - najczęściej w okolicy ramion czy dekoltu. Może też objawiać się jako pokrzywka słoneczna, która uwidacznia się od razu po wystawieniu skóry na słońce.
Jeśli zmagasz się z tą przypadłością, to zaleca się regularną aplikację silnego filtra, np. SPF 30 w sztyfcie, który jest wygodny w aplikacji i nie zajmuje dużo miejsca, dlatego zawsze możesz mieć go przy sobie. Ochrona przed słońcem jest w tym przypadku niezbędna.

Skuteczna ochrona przed słońcem

Jak widzisz skuteczna ochrona przed słońcem to złożone i ważne zagadnienie. Chociaż opalanie ma swoje plusy, to należy mieć także na uwadze jego przykre konsekwencje.

Pamiętaj:

unikaj zbyt długiej ekspozycji na słońce;

zrezygnuj z opalania w godzinach 11:00 - 15:00;

postaw na przewiewną odzież zakrywającą ciało;

przez cały rok korzystaj z kosmetyków z SPF;

chroń oczy, wybieraj okulary z wysoką ochroną UV, min. 400;w przypadku uczulenia na słońce zawsze miej przy sobie filtr, najlepiej mineralny.