blog

Wegańskie kosmetyki do makijażu – na co zwrócić uwagę?

Wegańskie kosmetyki cieszą się rosnącą popularnością, a konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na to, jakie produkty umieszczają w swoim koszyku. Które składniki są pochodzenia odzwierzęcego? Czy kosmetyki oznaczone jako “vegan” zawsze są naturalne? Przeczytaj teraz i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Kosmetyki wegańskie - co to znaczy?

Wegetarianie wykluczają ze swojej diety spożywanie mięsa, natomiast nadal sięgają po produkty pochodzenia odzwierzęcego takie jak: jaja, mleko, sery. Weganie natomiast, oprócz odrzucenia mięsa, wykluczają ze swojego jadłospisu także wymienione wyżej produkty.

Na podstawie zmian preferencji żywieniowych ewoluowała branża odzieżowa, obuwnicza, ale przede wszystkim kosmetyczna. Produkty oznaczone symbolem “vegan” nie zawierają w swoich formułach składników pochodzenia odzwierzęcego. Jakie substancje nie mogą znajdować się w INCI kosmetyków wegańskich? Czytaj dalej.

Składniki odzwierzęce w kosmetykach

Wiele kosmetyków nadal zawiera w swoich formułach substancje pochodzenia odzwierzęcego. Oto najpopularniejsze z nich:

Keratyna - jest pozyskiwana z owczej wełny w procesie kontrolowanej hydrolizy.

Cel: regeneracja skóry, włosów i paznokci.

Śluz ślimaka - pobiera się bezpośrednio od zwierzęcia. Farmy, aby pozostać wydajne, posiadają tysiące sztuk osobników jednocześnie.

Cel: regeneracja skóry, nawilżenie i przyspieszenie gojenia.

Propolis - zeskrobuje się z ramek i beleczek ula.

Cel: regeneracja i ochrona np. przesuszonych i spierzchniętych ust.

Wosk pszczeli - wydzielina produkowana przez młode robotnice pszczół; służy do budowy plastrów.

Cel: wygładzenie i zmiękczenie skóry, stworzenie na niej ochronnego filmu.

Jedwab - kokony zanurza się w gorącej wodzie, dzięki temu łatwiej znaleźć koniec jedwabnej nici. Z jednego jedwabnika można pozyskać nawet do ok. 1,6 km nici.

Cel: wygładzenie i nawilżenie skóry.

Lanolina - pokrywa owczą wełnę, to substancja produkowana przez gruczoły łojowe tych zwierząt.

Cel: ochrona skóry przed utratą nawilżenia, transport składników odżywczych w głąb skóry.

Nić pajęcza - pozyskiwana od pająków, które przebywając w zamkniętym pomieszczeniu… zjadają się wzajemnie.

Cel: regeneracja i wygładzenie.

Czy wszystkie kosmetyki wegańskie są naturalne?

Oznaczenie “vegan” na produkcie oznacza, że do jego stworzenia nie wykorzystano składników pochodzenia odzwierzęcego. Natomiast warto mieć na uwadze, że wegańskie kosmetyki nie muszą być naturalne. Do ich wytwarzania można wykorzystywać substancje syntetyczne. Zawsze warto zapoznać się z pełnym składem produktu.

Sytuacja nie jest oczywista także w przypadku kosmetyków naturalnych, ponieważ te nie zawsze są przecież wegańskie. Często zawierają wymieniony wcześniej propolis czy wosk pszczeli. Zatem podsumowując, nie każdy kosmetyk wegański jest naturalny i nie każdy kosmetyk naturalny jest wegański.
Oczywiście na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele propozycji, które są zarówno wegańskie, jak i naturalne, np. podkład czy szminka.

Czy “Vegan” = “Cruelty Free”?

Tak jak nie wszystkie kosmetyki wegańskie są naturalne, tak i nie wszystkie formuły wolne od składników pochodzenia odzwierzęcego są produkowane z poszanowaniem żywych stworzeń. Znaczek “vegan” nie gwarantuje zatem, że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach.

Świadomość konsumentów rośnie, w następstwie tych zmian przez Unię Europejską została uchwalona Dyrektywa 2003/15/WE, która włączyła przepisy dotyczące przeprowadzania testów na zwierzętach do dyrektywy „kosmetycznej” 76/768/EWG. Przepisy zawierają zakaz testowania na zwierzętach produktów kosmetycznych, który funkcjonuje od 2004 r., natomiast od 2009 r. zakaz został rozszerzony i dotyczy również samych składników kosmetycznych wykorzystywanych w produkcji.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że jeszcze do 1 maja 2021 r. testy na zwierzętach były obowiązkiem dla zagranicznych producentów, którzy pragnęli wprowadzić swoje produkty na chiński rynek. Nie jest to zatem zamierzchły proceder, a testy na zwierzętach w wielu miejscach na ziemi odbywają się nadal. Nie zgadzamy się na taki stan rzeczy, nigdy nie testowaliśmy na zwierzętach i nigdy nie będziemy tego robić.

Wegańskie kosmetyki do makijażu

W Felicea stale pracujemy nad rozwojem naszych formulacji i poszukujemy najlepszych możliwych surowców do tworzenia kosmetyków, także kolorowych. Zależy nam, aby przy dobrym i uczciwym składzie zachować intensywną pigmentację i odpowiednią trwałość. Dodatkową wartością makijażu wykonanego kosmetykami Felicea jest dobroczynne działanie tych starannie wybranych składników: olejów, wyciągów roślinnych i minerałów. Wiele z wykorzystywanych przez nas surowców posiada ważny certyfikat EcoCert.

Poznaj niektóre z dostępnych propozycji.

Wegański i naturalny podkład

To zdecydowany numer jeden wśród naszych klientek, które regularnie po niego wracają. Tym samym dają nam niesamowitą energię do dalszego rozwoju. Dobry skład, szklane opakowanie, wydajność i świetne krycie - zobacz więcej TUTAJ.

Wegańska i naturalna szminka

Dla fanek nawilżonych, gładkich, ale także podkreślonych ust przygotowaliśmy ciekawą propozycję. Oprócz naturalnej i wegańskiej formuły stworzyliśmy kosmetyk w wersji Refill Me. Co to znaczy? Szminka Felicea została umieszczona w aluminiowym opakowaniu wielokrotnego użytku, w którym można umieścić kolejny i kolejny odcień, na który masz ochotę. To dobry sposób na ograniczenie zbędnych śmieci.

Wegańska i naturalna paleta cieni do oczu

Zestaw czterech uzupełniających się kolorów umieszczony w kartonowej palecie z wygodnym magnetycznym zamknięciem. W składzie znajdują się jedynie niezbędne substancje, które odpowiadają za kremową formułę, wysoką trwałość oraz świetną pigmentację.


W tym akapicie przedstawiliśmy tylko tylko niektóre z naszych propozycji. Zajrzyj TUTAJ i sprawdź pełną ofertę naturalnych kosmetyków do makijażu i pielęgnacji.

Wegańskie kosmetyki - wybór konsumentów

Zawsze doceniamy wzrost świadomości konsumentów i cieszą nas zmiany widoczne na drogeryjnych półkach. Klienci są coraz bardziej wymagający i dociekliwi. Szukają nie tylko wegańskich kosmetyków, ale również naturalnych i nietestowanych na zwierzętach.

Reasumując, Twój wybór ma znaczenie, ponieważ jest jasnym sygnałem dla producentów, jakich produktów oczekujesz. Właśnie tak rozpoczyna się ważna zmiana w branży kosmetycznej.