blog

Postanowienia noworoczne w duchu eko – 3 propozycje warte uwagi

Koniec starego i początek nowego roku to dobry czas na podsumowania i planowanie kolejnych działań. Najpopularniejszymi postanowieniami noworocznymi są: redukcja masy ciała, porzucenie używek czy większa uważność na kwestie zdrowotne i rodzinne.

Wiele osób w swoich planach uwzględnia także wprowadzenie oszczędności lub zmianę w sposobie planowania wydatków w budżecie domowym. Czy wiesz, że troska o środowisko może stać się w nowym roku Twoim sposobem na zadbanie tak o zdrowie, jak i o finanse? Czytaj dalej i dowiedz się, jak to połączyć.

Ekologiczne postanowienia noworoczne - kompostownik

Jednym z ciekawych i wciąż mało popularnych rozwiązań w naszym kraju jest umieszczenie kompostownika w przydomowym ogródku. Składuje się w nim wszelkie bio-odpady (np. resztki warzyw i owoców oraz trawę po skoszeniu), które dzięki odpowiednim warunkom mają szansę stać się wartościowym nawozem dla Twoich roślin.

Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie kompostownika, to warto zgłosić ten fakt do miejscowego urzędu, aby dodatkowo obniżyć koszt wywozu odpadów. Oprócz zysku w postaci bogatego w składniki odżywcze nawozu i niższego rachunku za odbiór śmieci otrzymujesz również samowystarczalność w kwestii utylizacji bio-odpadów. Do wyboru znajdziesz wiele urządzeń w dużej rozpiętości cenowej i rozmiarowej. Z pewnością wybierzesz właściwy kompostownik dla potrzeb swojego gospodarstwa domowego.

Dzbanek filtrujący - podwójny zysk

Fani filtrowania wody kranowej nie mogą narzekać na brak form dzbanków, bidonów i akcesoriów, które kupisz w niemal każdym markecie. Dorosły człowiek powinien wypijać dziennie ok. 2 litry wody, co rocznie daje ok. 730 litrów! Czy wiesz, jaki zysk możesz odnotować po roku używania dzbanka filtrującego?

Roczny koszt wody butelkowanej to ok. 960 zł.

Roczny koszt wody filtrowanej to ok. 11 zł

Biorąc pod uwagę model rodziny 2+1 można w łatwy sposób zanotować zysk roczny na poziomie ponad 2000 zł.

Oczywiście należy mieć na uwadze zakup dzbanka i comiesięczną wymianę filtrów, jednak w dalszym ciągu różnica w koszcie wynosi ponad 2000 zł. Dodatkowo nie musisz dźwigać ciężkich butelek z wodą. Jeśli zależy Ci na zabraniu wody do pracy czy szkoły, to skorzystaj z wielorazowych szklanych lub metalowych butelek na wodę lub wybierz butelkę filtrującą w formie poręcznego bidonu.

Postanowienia noworoczne - jak nie marnować jedzenia?

W Polskich gospodarstwach domowych marnowanie żywności zdarza się nadal dość często. Jak ograniczyć wyrzucanie jedzenia? Mamy na to kilka sposobów.

  1. Zaplanuj menu z wyprzedzeniem - jasny jadłospis na najbliższy tydzień pomoże Ci właściwie skomponować listę zakupów. Kupuj tylko produkty z listy, aby mieć pewność, że w Twoim koszyku nie znajdą się zbędne produkty wybrane pod wpływem chwili.
  2. Nie idź do sklepu z pustym żołądkiem - to naprawdę ma znaczenie. Kiedy doskwiera Ci głód, możesz kupić dużo więcej, niż w rzeczywistości potrzebujesz.
  3. Odpowiednio przechowuj - resztka z obiadu czy świeże owoce potrzebują różnych warunków. Aby przedłużyć świeżość produktów spożywczych, możesz przechowywać je w szklanych pojemnikach, skorzystać z pakowania próżniowego lub wybierać dedykowane poszczególnym rodzajom żywności szuflady w lodówce. Dla ułatwienia warto dodatkowo opisać poszczególne woreczki lub pojemniki, uwzględniając datę pakowania produktów.

Stosując się do tych trzech wskazówek możesz bez szkody dla swojej codziennej diety ograniczyć ilość wyrzucanego jedzenia. Te małe zmiany mogą przynieść wymierny zysk w Twoim portfelu.

Jak być bardziej eko? Więcej, nie znaczy lepiej

Jako konsument masz ogromny wybór produktów, także kosmetyków, dostępnych na rynku. Wiemy, że w codziennym pędzie i często z przyzwyczajenia klienci dokonują zakupu produktów, które nie do końca im służą. Wiele z nich może zawierać szkodliwe składniki, które wykazują silnie alergiczne działanie lub są zbędnym wypełniaczem. Tyczy się to zarówno artykułów spożywczych, pielęgnacyjnych, jak i przeznaczonych do makijażu.

Dlaczego warto przyjrzeć się liście składników kosmetyków do make upu? Przede wszystkim to produkty niezmywalne, które pozostają w kontakcie ze skórą przez wiele godzin. Niepożądane składniki mają więc wiele czasu, aby przenikać w głąb skóry i dalej do organizmu.

Sięgaj po kosmetyki z krótkim i transparentnym składem. Od lat stawiamy na przejrzystość, dlatego na naszej stronie znajdziesz słowniczek wszystkich wykorzystywanych przez nas surowców. Dowiesz się z niego, jakie konkretne funkcje pełni każdy ze składników. Dbamy przy tym, aby jakość, pigmentacja i trwałość naturalnych kosmetyków do makijażu Felicea była na wysokim poziomie.

Rozbieżność cenowa w przypadku produktów do make upu czy pielęgnacji z naturalnym składem jest tak samo szeroka, jak w przypadku konwencjonalnych kosmetyków. Dlatego z łatwością wybierzesz produkty, które będą odpowiednie dla Ciebie. Lepszy skład nie musi oznaczać wysokiej ceny.
Kliknij TUTAJ i zobacz więcej.

Pomysły na postanowienia noworoczne w duchu eko

Pierwszy stycznia sprzyja podjęciu decyzji o zmianach na lepsze w swojej codzienności. Postanowienia noworoczne w duchu lesswaste nie tylko przysłużą się środowisku naturalnemu, ale również Twojemu portfelowi. Wprowadzenie choćby jednej zmiany z myślą o ekologii pozwala odnotować zysk od kilkuset do kilku tysięcy złotych rocznie. Z pewnością masz już pomysł, na co je przeznaczyć.