blog

Co to jest Bioplastik i dlaczego warto stawiać na ten surowiec?

Ci, którzy są z nami dłużej wiedzą, że oprócz naturalnego i skutecznego składu niesamowicie ważne są dla nas materiały, z których wykonane są opakowania kosmetyków Felicea. Każdego roku bierzemy udział w co najmniej kilku branżowych wydarzeniach, gdzie możemy śledzić aktualne trendy w tym zakresie. Tak właśnie trafiliśmy na bioplastik.

Zwracamy szczególną uwagę na to, aby wykorzystywane surowce przyczyniały się do ograniczenia śladu węglowego wynikającego z konsumpcji w branży beauty. Właśnie dlatego zwróciliśmy szczególną uwagę na bioplastik, kiedy poszukiwaliśmy rozwiązania dla naszego nowego produktu - Naturalnej Maskary.

Co to jest bioplastik i jak się go pozyskuje? Jak długo rozkłada się w naturalnych warunkach i czy może stanowić alternatywę dla tradycyjnego plastiku? Czytaj dalej >>>

Plastik - dlaczego należy ograniczyć jego produkcję?

Na temat szkodliwości plastiku dla środowiska powiedziano już niemal wszystko. Jego mikroskopijne drobinki przenikają do pożywienia, wody i są znajdowane już w organizmach, niczego przecież nieświadomych, niemowląt. Problem jest poważny i stanowi realne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, które także stają się niechlubnymi beneficjentami uwielbienia człowieka do plastiku.

W ostatnim czasie obserwujemy wzrost świadomości na temat negatywnych skutków masowego wykorzystywania plastiku w codziennym życiu. Na zakupach coraz częściej sięgamy po torby wielorazowe, a zamiast wody butelkowanej sięgamy po tę filtrowaną. To niewielkie zmiany, ale przynoszą ogromne korzyści w perspektywie kolejnych miesięcy i lat.

Plastik nadal pozostaje jednak jednym z bardziej praktycznych rozwiązań, jeśli chodzi o pakowanie produktów. Jest lekki, tani i bardziej elastyczny od np. szkła. Jak osiągnąć podobne parametry bez szkody dla środowiska? Odpowiedzią może być bioplastik.

Co to jest bioplastik?

Bioplastik to tzw. polimer pochodzenia naturalnego, czyli wytwarzany z roślin, np. trzciny cukrowej lub kukurydzy. Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić go od tradycyjnego plastiku, dlatego stanowi świetną alternatywę dla dotychczasowych rozwiązań z zakresu pakowania.

Bioplastik jest biodegradowalny i może być umieszczony w kompostowniku, gdzie jego rozkład następuje już w około 45-60 dni! Wytwarzanie roślinnego odpowiednika plastiku jest także mniej energochłonne. Szacuje się, że jego produkcja wymaga nawet do 70% mniej energii, niż powstanie tworzywa sztucznego typu PET.

Na popularności zyskują bioplastikowe kubki jednorazowe, a nawet zabawki w całości wykonane z tego roślinnego surowca. Wciąż jest to jednak innowacyjny materiał i niewielu producentów opakowań decyduje się na umieszczenie go w swojej ofercie. Mimo to udało nam się nawiązać współpracę z jednym z nich i tak powstał m.in. aplikator naszej Naturalnej Maskary Felicea.

Czy bioplastik może zastąpić plastik?

Tradycyjne tworzywa sztuczne nadal są najchętniej wybierane przez producentów opakowań kosmetyków i żywności, a także zabawek i innych akcesoriów. Decydująca jest tutaj niewątpliwie cena i szeroka dostępność na rynku. Z doświadczenia wiemy, że my jako marka kosmetyczna i nasi klienci wspólnie mamy realny wpływ na kształtowanie trendów.

My jako marka, ponieważ zgłaszamy zapotrzebowanie na alternatywne rozwiązania, w tym przypadku bioplastik dla naszego produktu. Nasi klienci, ponieważ wśród wielu produktów wybierają te naturalne i pakowane z dbałością o środowisko naturalne.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu lat przyzwyczajenia do plastiku nie da się cofnąć w krótkim czasie. Wierzymy jednak, że ta kropla zaczęła drążyć skałę i w przyszłości to właśnie bioplastik wyprze tworzywa sztuczne z codzienności człowieka.

Przydatne oznaczenia:

PET - plastik nie nadaje się do ponownego wykorzystania, ale jest odpowiedni do recyklingu. Chronić przed słońcem, które może powodować wydzielanie niekorzystnych substancji.

PP - plastik często wybierany jako opakowanie na żywność. Nie zaleca się podgrzewania do wysokich temperatur. Uznaje się za jeden z najbezpieczniejszych wariantów plastiku dla zdrowia człowieka.

PS - plastik, który możesz znać m.in. pod postacią styropianowego kubka jednorazowego na gorące napoje. Może wydzielać toksyny, dlatego warto unikać go w kontakcie z żywnością.

PLA - bioplastik, czyli materiał łudząco przypominający plastik, jednak wytwarzany w 100% z roślin, dlatego jest korzystniejszy dla środowiska od tradycyjnych odpowiedników wytwarzanych w ropy naftowej.