blog

Jak działa masło shea – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Masło shea to naturalny surowiec, który znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest popularnym składnikiem kremów, balsamów i pomadek ochronnych. Czy wiesz, że ester masła shea znajdziesz także w kosmetykach kolorowych Felicea? Jak działa masło shea? Co to jest ester masła shea? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Jak pozyskuje się masło shea?

Masło shea pochodzi z rośliny o nazwie Masłosz Parka. Dokładniej z orzechów tego drzewa, potocznie nazywanego drzewem masłowym, które owocuje dopiero po ok. 20 latach. To dzika roślina, wydaje owoce co 2-3 lata. Podczas jednego zbioru uzyskuje się tylko 20 kg owoców, z czego można wyprodukować jedynie 1,5 kg cennego masła shea.

Pozyskiwany surowiec to tłuszcz o stałej konsystencji, który pod wpływem temperatury ulega roztopieniu, dlatego z powodzeniem można łączyć go np. z olejami, a przy tym jest łatwy w aplikacji.

Roślina występuje w centralnej i zachodniej części Afryki. Dla tubylców drzewo masłowe jest święte, ponieważ “leczy i żywi”. Afrykanie wykorzystują masło shea w przemyśle kosmetycznym, ale także w spożywczym, czego nie praktykuje się np. w Europie.

Masło shea nierafinowane i rafinowane - różnice

Przy tworzeniu formulacji kosmetyków wykorzystuje się zarówno wersję rafinowaną i nierafinowaną. Ta pierwsza przeszła proces oczyszczenia, przez co utraciło część dobroczynnych wartości. Przewagą rafinowania jest jednak to, że tak przygotowana substancja jest bardziej stabilna, dłużej zachowuje swoją świeżość, przez co istnieje mniejsze ryzyko występowania np. pleśni.

Masło shea - INCI

Każdy kosmetyk na opakowaniu lub w innym wskazanym przez producenta miejscu ma obowiązek zawierać pełen skład produktu, czyli tzw. INCI. Co to jest? Z angielskiego International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych - system jednolity dla całej UE.
Masło shea w INCI występuje pod nazwą Butyrospermum Parkii Butter. W kosmetykach pełni funkcję emolientu. Możesz je spotkać w produktach przeznaczonych dla dzieci, dorosłych, osób starszych, kobiet w ciąży i karmiących piersią, np. pomadkach ochronnych. Wszystko dlatego, że masło karite (jak również bywa nazywane), nie alergizuje i jest uznawany za bezpieczny składnik kosmetyków.

Jak działa masło shea? Właściwości

Już wiesz, że w składzie wielu produktów możesz znaleźć masło shea. Zastosowanie tego cennego surowca jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ jego dobroczynne działanie jest wyjątkowo szerokie. Oto niektóre z korzyści, jakie przynosi skórze:

 • odżywia i nawilża;
 • zmiękcza i uelastycznia;
 • opóźnia procesy starzenia;
 • działa antybakteryjnie;
 • regeneruje i chroni;
 • koi np. po ukąszeniach owadów;
 • zapobiega powstawaniu rozstępów;
 • tworzy warstwę okluzyjną;
 • zabezpiecza przed wiatrem czy mrozem.

Wszystko dzięki wysokiej zawartości witaminy F, ale także A i E oraz steroli roślinnych. W efekcie masło shea lub inaczej masło karite, doskonale pielęgnuje i odżywia skórę.

Masło shea - zastosowanie

Wszystkie wymienione właściwości masła shea sprawiają, że surowiec znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. To częsty składnik kosmetyków nawilżających lub przeznaczonych dla osób mierzących się z rozstępami czy cellulitem. Chętnie wykorzystuje się go także w produktach przeznaczonych do pielęgnacji ust, ponieważ ich delikatna skóra jest szczególnie narażona na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych.

Oprócz tego, że masło karite świetnie sprawdza się w pielęgnacji ciała i twarzy, to także częsty składnik odżywek i masek do włosów.

Co to jest ester masła shea?

Ester masła shea jest składnikiem opracowanym z masła shea i etanolu, który pochodzi ze źródeł odnawialnych. W procesie wytrącania korzysta się z tzw. katalizatorów, które są przyjazne środowisku. Ester shea to całkowicie bezpieczny składnik wielu kosmetyków, a produkty jego rozkładu nie są kumulowane w środowisku naturalnym.

Ester shea to emolient o unikalnych właściwościach sensorycznych. Daje uczucie lekkości i jedwabistego dotyku, tym samym możliwe jest zastosowanie go w formulacjach przeznaczonych na delikatne obszary skóry, bez zbędnego obciążania.

Dzięki właściwościom fizykochemicznym takim jak niska lepkość i niska temperatura topnienia jest wdzięcznym składnikiem w procesach technologicznych, a w połączeniu z innymi emolientami może być stosowany w szerokim spektrum produktów do pielęgnacji skóry.

Wyjątkowe właściwości estru masła shea wykorzystujemy także przy tworzeniu formulacji  naturalnych kosmetyków do makijażu Felicea. W INCI znajdziesz go pod nazwą Shea Butter Ethyl Esters. Jest zawarty m.in. w Naturalnej Maskarze, Naturalnym Olejku Regeneracyjnym i Naturalnym Olejku do demakijażu.
Zajrzyj do naszego SŁOWNICZKA i dowiedz się więcej o składnikach, z których korzystamy.

Masło shea - komedogenność - co to jest?

Komedogenność to wskaźnik, który określa poziom zaskórnikotwórczości wybranych substancji wykorzystywanych w tworzeniu receptur kosmetyków. Pomaga ustalić, czy dany składnik może powodować blokowanie ujścia gruczołów łojowych i powodować powstawanie niechcianych niedoskonałości skóry, np. zaskórników czy stanów zapalnych.

Ponieważ masło shea jest tłuszczem, pojawia się pytanie: czy ten składnik może przyczynić się do pogorszenia kondycji skóry w przypadku regularnej aplikacji? Komedogenność masła shea określa się jako niską. Oznacza to, że surowiec nie zatyka porów skóry. Dodatkowo warto przypomnieć o tym, że masło karite działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego jest odpowiedni także dla cery problematycznej, m.in. trądzikowej.

Podsumowanie:

 • masło shea to popularny składnik kosmetyków;
 • w INCI znajdziesz go pod nazwą Butyrospermum Parkii Butter;
 • masło shea nawilża, chroni, pielęgnuje i regeneruje skórę;
 • jest odpowiednie także do pielęgnacji włosów;
 • ester masła shea to emolient odpowiedni dla delikatnej skóry;
 • masło shea ma niski poziom komedogenności, dlatego jest odpowiedni m.in. dla cery trądzikowej.