blog

Kosmetyki zero waste – czy to możliwe? Dowiedz się więcej

Naturalna pielęgnacja cieszy się dużą popularnością, a eko kosmetyki zajmują coraz więcej miejsca na drogeryjnych półkach. Konsumenci przy wyborze produktów zwracają uwagę na ich skład, ale także pochodzenie i opakowanie. Walory ekologiczne stają się równie ważne, jak pielęgnacyjne. Czy kosmetyki zero waste istnieją? Jak można zniwelować ślad węglowy przy produkcji? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi!

Kosmetyki zero waste czy less waste?

Trend tzw. “zero waste” w branży kosmetycznej to tak naprawdę less waste, ponieważ niestety nie da się całkowicie wykluczyć zużycia energii, środowiskowych kosztów transportu czy plastikowych elementów tam, gdzie określają to przepisy. Można jednak szukać i wdrażać rozwiązania, które w znacznym stopniu mogą ograniczyć ślad węglowy wytwarzany w całym procesie produkcji.

Emisja gazów cieplarnianych, produkcja plastiku i zbędnych odpadów mają znaczący wpływ na kondycję środowiska naturalnego. Niemal na każdym etapie powstawania kosmetyków, nie tylko naturalnych, znajdują się obszary, które z powodzeniem można pod tym względem udoskonalić.


Jako Felicea kierujemy się filozofią #lesswaste i na co dzień szukamy rozwiązań, które pomagają nam ograniczyć zbędne odpady oraz szkodliwą emisję spalin. Wiemy, że nie można całkowicie wyeliminować problemu, ale dokładamy wszelkich starań, aby ślad węglowy emitowany przez branżę kosmetyczną był jak najmniejszy. W związku z tym, w niniejszym tekście będziemy posiłkować się stwierdzeniem tzw. “kosmetyki zero waste”.

Pielęgnacja “zero waste” - jak ograniczyć śmieci?

Chcemy codziennie korzystać ze składników, które oferuje nam natura, ale jednocześnie staramy się dbać o nią i nie niszczyć jej przyszłych plonów. Jako Felicea wprowadziliśmy już wiele rozwiązań, które mają na celu ograniczyć wpływ na środowisko. Poznaj niektóre z nich!

Pakowanie przesyłek

Twoją paczkę z oficjalnego sklepu Felicea pakujemy ręcznie i nie umieszczamy w niej zbędnego plastiku. Nie korzystamy z koszulek na list przewozowy, a taśma służąca do zamknięcia kartonu jest papierowa. W ten sposób znacząco ograniczamy produkcję niepotrzebnego plastiku. To wszystko bez żadnej straty dla bezpieczeństwa kosmetyków w czasie transportu.

Kartonowe opakowania

Palety Felicea, naturalny puder i bronzer są dostępne w praktycznych kartonowych opakowaniach z wygodnym magnetycznym zamknięciem. Rozwiązanie świetnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu, przechowywaniu i podczas transportu np. w torebce, dlatego jesteśmy zainteresowani wprowadzeniem go także przy pozostałych produktach prasowanych.

Szklane opakowania

Błyszczyki, anti-aging serum, naturalny podkład czy olejek regeneracyjny to zdecydowanie tzw. “kosmetyki zero waste”, czyli #lesswaste. Każdy z nich jest zamknęliśmy w szklanym opakowaniu, które nadaje się do recyklingu. Dodatkowo w naturalnym podkładzie zastosowaliśmy aluminiową pompkę, dlatego także tę część możesz po zużyciu kosmetyku umieścić w koszu na tworzywa sztuczne i metale.

Opakowania R-pet i bioplastik

Tam, gdzie to możliwe, korzystamy z tzw. recyklatów, czyli plastiku pochodzącego z recyklingu. Tym samym korzystamy z surowca, który został już wyprodukowany i jest obecny w obiegu, dlatego nie zlecamy produkcji nowego plastiku. W ten sposób pakujemy np. olejek do demakijażu i naturalną maskarę.
Bioplastik to natomiast tworzywo, które łudząco przypomina regularny plastik, jednak jest produkowany z roślin. Czas rozkładu tego materiału wynosi od 45 do 90 dni, czyli aż kilkaset (!) razy krócej niż dotychczas stosowany plastik. To rozwiązanie zastosowaliśmy przy tworzeniu naturalnej maskary. Aplikator i szczoteczka tego tzw. “kosmetyku zero waste” w 100% wykonujemy z bioplastiku.

Opakowania wielokrotnego użytku

Wciąż mało popularne rozwiązanie w branży kosmetycznej, jednak widzimy wzrost zainteresowania tym tematem. Sami wprowadziliśmy aluminiowe opakowanie wielokrotnego użytku przy tworzeniu naturalnych szminek. Refill Me daje możliwość dokupienia samego sztyftu w niższej cenie i ponownego umieszczenia go w metalowej kasetce. Wszystkie odcienie są w pełni kompatybilne z aluminiowym opakowaniem, które będzie służyło Ci przez wiele lat.

To dla nas szczególnie ważne rozwiązanie, ponieważ najmniejsze elementy opakowań kosmetyków nie mogą być poddane recyklingowi. Korzystając ze szminki Refill Me, ograniczasz produkcję małych elementów plastikowych, które nie mogłyby być ponownie przetworzone.

Ręczne pakowanie kosmetyków

Wiele z naszych kosmetyków tworzymy dla Ciebie… własnoręcznie! Każdy cień do oczu w palecie, bronzer, róż czy rozświetlacz w bestsellerowym Trio do konturowania umieszczamy ręcznie w kartonowym opakowaniu. Sprawia nam to wiele satysfakcji, a Tobie daje pewność, że zawsze otrzymujesz produkt na najwyższym poziomie.

Jakie tzw. “kosmetyki zero waste” warto wybrać?

Jeśli skład kosmetyków jest dla Ciebie tak samo ważny, jak ich ogólny wpływ na środowisko naturalne, to zwróć uwagę na kilka ważnych szczegółów:

zbędna folia - często kosmetyki są dodatkowo umieszczane w błyszczących kartonikach i szczelnie zamykane w folii. Wybieraj produkty bez zbędnych opakowań, które i tak od razu lądują w koszu.

plastikowe opakowanie - obecnie wiele kosmetyków naturalnych, ale nie tylko, jest pakowanych w szkło, recyklaty czy wspomniany wcześniej bioplastik. Skorzystaj z szerokiej oferty i wybierz rozwiązanie, które eliminuje plastikowe opakowania z Twojej pielęgnacji.


refill, czyli opakowanie wielokrotnego użytku - oprócz naturalnej szminki Felicea na rynku dostępne są np. kremy czy mydła w formie uzupełnienia do posiadanego już opakowania. Warto wspierać ten trend.

Kosmetyki zero waste - podsumowanie

Reasumując, nie istnieją kosmetyki w 100% zero waste. Proces produkcji, tworzenia i transportu zawsze wiąże się z emisją szkodliwych substancji do środowiska. Można jednak wprowadzić szereg rozwiązań przyjaznych naturze i znacznie ograniczyć przykre skutki tych działań.

Popularny slogan o pielęgnacji “zero waste”, mimo że skład kosmetyku może być dobry, nie ma pokrycia w rzeczywistości. Bardziej odpowiednie jest określenie less waste, które określa stosowanie wszelkich działań, mających na celu ograniczyć emisję odpadów, spalin i produkcję zbędnego plastiku.